Promotie M.B. (Michelle) Oude Alink

Spoedeisende situaties bij kinderen in de Nederlandse (pre-) hospitale fase

Op woensdag 26 maart 2025 verdedigt M.B. Oude Alink het proefschrift met de titel: Spoedeisende situaties bij kinderen in de Nederlandse (pre-) hospitale fase

Promotor
Prof.dr. R.J. Stolker
Co-promotor
Dr. X.R.J. Moors
Co-promotor
Dr. C.D. van der Marel
Datum
woensdag 26 mrt 2025, 15:30 - 17:00
Type
Promotie
Ruimte
Professor Andries Querido zaal
Gebouw
Onderwijscentrum
Locatie
Erasmus MC
Voeg toe aan agenda

Hieronder volgt een korte samenvatting van het proefschrift:

In Nederland kan, naast de ambulance, pre-hospitaal het Mobiel Medisch Team (MMT) worden opgeroepen, in de volksmond ‘de traumahelikopter’. Het MMT wordt naast de piloot bemand door een gespecialiseerd anesthesioloog of traumachirurg ondersteund door een gespecialiseerde verpleegkundige. 
In een periode van 6 jaar is het Rotterdamse MMT 1905 keer opgeroepen voor een ernstig ziek of gewond kind. Dit proefschrift laat zien dat het in bijna de helft van de gevallen gaat om een ernstig ziek kind. Opvallend is dat de sterfte bij deze zieke kinderen met 15.3% bijna 3x zo hoog is als bij kinderen die hulp van het MMT krijgt vanwege een trauma met 5.5%. 
Het MMT heeft uitgebreide expertise voor levensreddende handelingen. Interventies die het meest pre-hospitaal worden verricht zijn extra medicatie buiten het ambulanceprotocol, zekeren van de luchtweg, ondersteunen van de bloedsomloop en specialistische reanimatie van de drenkeling of pasgeborene.
Chirurgische procedures zoals inwendige hartmassage bij kinderen en keizersnedes in reanimatiesetting bij de moeder zijn ook voor het MMT zeldzaam. 
Hersenletsel komt veel voor bij kinderen in de traumapopulatie. Initieel klinisch mild of matig letsel sluit niet uit dat er gedurende de traumaopvang toch acute interventies nodig zijn voor bijvoorbeeld de luchtweg. 
Bij kinderen 0-11 jaar is wervelkolomletsel zeldzaam. Bij 12-17 jarigen wordt dit bij 10% van de traumapopulatie gevonden, met grote spreiding qua ernst van het letsel. 
Gezien de grote leeftijdsafhankelijke anatomische en fysiologische variatie bij kinderen blijft het noodzakelijk dat het MMT laagdrempelig wordt ingezet bij elk potentieel ernstig ziek of gewond kind.

Meer informatie


De openbare verdediging zal exact om 15.30 uur beginnen. De deuren zijn gesloten zodra de openbare verdediging start, laatkomers kunnen via de vierde verdieping toegang krijgen tot de zaal. Gezien het plechtige karakter van de bijeenkomst zijn kinderen onder de leeftijd van 6 jaar niet toegestaan tijdens het eerste gedeelte van de ceremonie. 

Er is aan kandidaat een livestreamlink verstrekt. 

Vergelijk @count opleiding

  • @title

    • Tijdsduur: @duration
Vergelijk opleidingen